vissza

Zsobok és Farnas


Zsobok
Utunk első állomása Zsobok volt, a főútról Sárvásárnál kell északnak fordulni. Ha Mária nem kísér minket, könnyen lehet, hogy észre sem vesszük. A Bethesda gyermekotthon udvarán álltunk meg (464). Innen aztán Mária megkereste Molnár Irmát, a Tiszteletes asszonyt, aki megmutatta a templomot (466-469), elmondta a történetét, sőt, az egész falu felvirágozásának történetét.
Ennek a beszélgetésnek a során, és Mária előzetes magyarázata alapján az alábbi képet kaptuk.
292 lakosú, református, szín magyar település. Nagy erénye ennek a falunak, hogy meg tudta őrizni magyarságát és hagyományait egyaránt. Még mindig él itt a tarka színvilágáról híres kalotaszegi népviselet, melyet úgy az idősebb, mint a fiatalabb generáció is egyaránt szívesen visel.
A templom a 13.sz.ban épült, de idők során többször teljesen leégett, így ma már csak egy gótikus keresztelő medence maradt a régi időkből.
Az utolsó helyreállításra a 90-es években került sor. A falu közössége Irma asszony irányításával összefogott, hogy előteremtse a templombelső faragott fa díszítésének (ajtók, kazettás mennyezet, padsorok homloklapjai, stb. 470-488) elkészíttetési költségeit. A falu asszonyai „összekézimunkázták” a fafaragás költségeit. Mindenki készített és németek, hollandok segítségével eladott, egy kazetta kifaragtatását lehetővé tevő kézimunkát, és így aztán meg tudták rendelni a munkát, ami gyönyörűen sikerült.
Zsobok másik dísze és büszkeségeként épült fel szintén Molnár Irma lelkipásztornő kezdeményezésére a Bethesda Gyermekotthon (464, 500, 504, 514), melynek első épülete 1994 szeptemberében, második, terjedelmesebb épülete pedig 1996-ban került felavatásra. Az épület olyan, mintha egy többszáz évvel ezelőtt épült, többször átalakított, renovált kastély lenne most kifogástalan állapotban, de megtudtuk, hogy teljesen új, historikus tervezés. Gratulálunk hozzá.
A Bethesda Gyermekotthon és Szórványiskola-központ is a kegyelem és irgalom háza akar lenni árva, félárva és szociálisan terhelt családból származó gyermekek számára. Az említett gyermekek mellett még gondozásba veszi azokat a szórványgyermekeket is, akiknek lakhelyükön nincs anyanyelvű iskolázási lehetőségük. Az iskolai év idején ezek a gyermekek is az otthon lakói.
Zsobokon rendezik meg minden júliusban a hagyományos Kalotaszegi alkotótábor-t, ennek bőséges nyoma látszik a gyermekotthon falain (502-508)
Zsobok példakép lehet a kistérségben, mert a helyi Református Egyházközséghez tartozó gyermekotthon keretében, elsősorban annak kiszolgálására malom, pékség, tejfeldolgozó, varroda működik és hozzávetőleg félszáz személyt foglalkoztat. Teheneket, juhnyájat tartanak, egyébként a faluban nincs jelentős állatállomány. Az egyház keretében működő jelenlegi társulásnak gépparkja is van.
A malom, pékség, valamint a géppark több mint tizenkét éve szolgálja a falut, nagyban emelve Zsobok hírnevét és jólétét. Zsoboki lakosoknak tud biztosítani munkahelyeket, a megtermelt búzát átveszik és a falubeliek kedvezményes áron juthatnak hozzá a mindennapi kenyérhez. A szomszédos falvakból is sokan Zsobokon őröltetnek búzát, sőt a péktermékeket nemcsak a helyiek fogyasztják, több faluból érkezik a rendelés. Városnapokon a kürtőskaláccsal Zilahot is felkeresik, de ott vannak a Riszeg-tetőn a majálisi sokadalomban, és finomságukkal külföldön is bemutatkoztak
Végigautóztunk aztán az Egellő utcán, ahol sok szép ház van. az egész falura jellemző, hogy tiszta, rendes, látszik a szorgos kezek munkája.

Farnas
Következő állomás: Farnas.
Farnas település már a XII. századi feljegyzésekben is szerepel. XV.századi temploma, a valószínüleg tatárok által lerombolt, Almásmonostor várának köveiből épült. Umlig Lőrinc fakazettáit csodálhatnánk meg benne, ha bejutnánk, a templom falában pedig Mátyás király elleni felkelés egyik vezéralakjának, Franasi Veress Jánosnak síremlékét.
A templomba itt nem tudtunk bemenni, mert nem találtuk meg a kulcsot Mária minden igyekezete ellenére.
Szép a templom mellé, torony helyett épült harangláb (532-538), melyben Mátyás korából való harang szól. (Itt Alszegen nagyon gyakori torony nélküli templom, és mellette az ácsolt harangláb.)
Itt a fauban öregek otthona működik egy hasonló stílusú, az elmúlt 10 évben épült historizáló, szemrevaló épületben (526-528).
Vele szemben látható a Szentiványi család XIX. századi kastélya (530).
462
464
466
468
469
470
474
476
482
484
486
488
500
502
504
506
508
510
512
514
520
522
524
526
528
530
532
534
536
538